Udruženje za razvoj i edukaciju mladih „Siguran korak“ realizovalo je projekat “Nauči, prenesi – širimo svijest o menstrualnom zdravlju“, u okviru kampanje „Zajedno za bolje sutra“ koju je realizovala kompanija DM. Projekat je realizovan u cilju podizanja svijesti 30 žena i djevojčica Romkinja uzrasta 12-50 godina sa područja Bijeljine o važnosti menstrualnog zdravlja, kroz edukativne radionice sa ciljem promjene shvatanja žena i djevojčica da briga o našem menstrualnom zdravlju nije tabu tema, a zatim im je pružena i podrška u vidu higijenskih sredstava (kupke, ulošci, sapuni, vlažne maramice) kako bi im se olakšalo održavanje menstrualne higijene.
Osnovni problem je što je tema menstruacije i menstrualnog zdravlja još uvijek tabu tema, naročito kod žena i djevojčica Romkinja, koje nisu uključene u društvene, odgajane su u patrijarhalnoj zajednici, a pri tome su i siromašne. Zbog navedenih razloga, one ne vode računa o svom menstrualnom zdravlju. Ne posjećuju ginekologa, jer smatraju da je to sramota, a naročito muškog dr, nisu pismene, ne znaju čak ni koliko traje menstrualni ciklus ni kad su u plodnim ili neplodnim danima, a većina njih i ne koristi uloške, već stare krpe, što dovodi do opasno po njihovo zdravlje zbog loših higijenskih uslova. Kad imaju menstruaciju one misle da se ne valja kupati, te to još više povećava rizik od infekcija, te ugrožava njihovo reproduktivno zdravlje. Rano se udaju i stupaju u odnose, a nemaju razvijenu svijest o kontracepciji, o važnosti redovnog ginekološkog pregleda, vođenju trudnoće, što utiče na njihovo zdravlje, a i zdravlje njihove djece. Takođe, s obzirom da su siromašne, ne mogu sebi priuštiti redovno kupovinu uložaka.
Kroz edukativne radionice se uticalo na smanjenje ovog problema, te su Romkinje na ovaj način naučile da se adekvatnije brinu o svom menstrualnom zdravlju, a obezbijeđeni su im i higijenski paketi za period od godinu dana, što će umnogome uticati na njihovo održavanje menstrualne higijene. Podijeljeni su ulošci za 30 Romkinja za period od godinu dana, vlažne maramice, kupke i sapuni za period od 6 mjeseci.
Učesnice radionica su bile aktivne, učestvovale u radionici, željele su da nauče na temu menstrualnog zdravlja. Pojedine korisnice starosti 40-50 godina su postavljale pitanja o klimaksu, jer su željele da više znaju o tome na koji način mogu znati kad će prestati dobijati ciklus i kakve će se promjene tad dešavati u njihovom organizmu. Mlađe korisnice su pričale o tome kako nemaju redovno menstruaciju, pa je trenerica radionice pričala da postoji takva mogućnosti posavjetovala je provjeri svoju ishranu, jer se može desiti da zbog neadekvatne ishrane ima policistične jajnike, koji mogu biti razlog neredovne menstruacije i izostanka menstruacije. Izmjena ishrane može igrati znajačnu ulogu u očuvanju menstrualnog zdravlja, a takođe je posavjetovala da ode na ginekološki pregled, zatim da provjeri hormone, a takođe i da uradi nalaze krvi jer se i po nalazima može znati uzrok neredovnog ciklusa.
Korisnice su rekle da im je bila zanimljiva radionica i da su dosta novog i korisnog naučile na radionici.
Članice udruženja “Siguran korak” su i dalje dostupne za svoje korisnice i sve zainteresovane žene i djevojčice za savjetovanje na temu menstrualnog zdravlja ponedeljkom, srijedom i četvrtkom od 10 do 14 časova.
Udruženje “Siguran korak” smatra da su ovakvi projekti jako korisni jer značajno doprinose održavanju menstrualnog zdravlja žena, koje je kod mnogih još uvijek tabu tema, a takođe i kod onih koji nemaju uslove za adekvatno održavanje menstrualne higijene.
Recent Comments